Страницы

Безпека життєдіяльності


Безпека на дорозі: прості правила дорожнього руху для дітей

З настанням тепла, діти більше часу проводять на вулиці, тому не слід забувати про правила безпечного поводження на дорозі. Що треба знати та робити,щоб уникнути травматизму?

Безпека дітей іноді стає складним завданням, адже батьки не можуть завжди бути поряд. Батьки забезпечують безпеку своєї дитини вдома, а вчителі або вихователі несуть відповідальність за дитину в школі. Але хто подбає про їхню безпеку в дорозі? Незалежно від того, чи ходять діти в школу пішки, їздять на велосипеді, або користуються громадським транспортом, їх слід навчати правилам безпеки на дорогах.

З настанням літа, діти більше часу проводять на вулиці: більше грають, зустрічаються із друзями, катаються на велосипеді, і починають забувати про правила безпечного поводження на дорозі. Через це літо - один із найважчих періодів у транспортному житті міста, і щоб запобігти дитячому дорожньому травматизму, необхідно щоденно нагадувати дітям правила дорожнього руху.


Важливість правил дорожнього руху для дітей

На відміну від дорослих, малюки не достатньо уважні та сконцентровані, щоб завжди бути обачними під час прогулянок. Без нагляду з боку дорослих і належного знання правил дорожнього руху (ПДР) діти можуть наражатися на небезпеку.

Коли справа стосується безпеки дітей, батьки не повинні йти на компроміс. Необхідно навчити дошкільнят ПДР, як тільки вони стануть достатньо дорослими, щоб почути вас. Переконайтеся, що вони розуміють, про що саме ви говорите.

/Files/images/Фото564(3).jpg

5 правил, які має запам’ятати дитина

Хоча дітям важливо знати основи безпечного поводження на дорозі, не слід надавати їм більше інформації, ніж вони можуть засвоїти. Ось кілька основних правил для дошкільнят, з яких можна почати.

1. Знай свій колір

Допоможіть дитині дізнатися про світлофори та основні дорожні знаки, а також про те, на що вони вказують

Іноді замість силуету людини на пішохідному переході використовується символ руки. Розкажіть своєму малюкові про це теж. Якщо для пішоходів є інші символи, ви повинні зробити так, щоби діти про них знали.

2. Зупинись. Подивись. Переходь

Дітям доведеться самостійно ходити в школу або на автобусну зупинку. Можливо, їм знадобитися тільки перетнути вулицю після того, як вони вийдуть зі шкільного автобуса. У будь-якому випадку, батьки повинні навчити своїх дітей безпечно переходити дорогу.

Малюки зазвичай неуважні, тому привчайте їх завжди зупинятися біля проїжджої частини. Доведіть до автоматизму звичку оглядати дорогу в усіх напрямах, перш ніж переходити.

Переходити дорогу можна тільки по зебрі, на пішохідному переході, на зелене світло, а біля перехрестя — не навскіс, а перпендикулярно дорозі.

Дорослі повинні завжди супроводжувати дітей у віці до шести років і тримати їх за руку, переходячи вулицю.

3. Будь уважним — слухай

Поясніть дітям, що вони не завжди можуть побачити автомобіль, адже він може бути за поворотом. Тому вони повинні прислухатися та бути уважними, щоб завчасно зреагувати на наближення транспортного засобу.

4. Не бігай через дорогу

Здебільшого діти нетерплячі, вони можуть перебігати через вулицю, щоб дістатися до іншої сторони. Вони також можуть бігати дорогою під час гри. Поясніть дитині, що бігати на проїжджій частині неприпустимо, і, залежно від її віку, розкажіть про можливі наслідки порушення цього правила.

5. Завжди ходи по тротуарах

Навчіть своїх дітей рухатися лише по тротуарах, тримаючись правого боку, щоб не заважати зустрічним пішоходам. Будьте прикладом для них.

/Files/images/Фото583.jpeg

Безпека руху для велосипедистів

Шолом може знизити ризик серйозних травм голови на 70 %.

Усі діти люблять кататися на велосипеді. Контролювати їх дуже важко, тим паче, коли вони катаються околицями.

/Files/images/Фото583(1).jpeg

Ось правила, яких повинна дотримуватися кожна сім’я, щоб уникнути небезпечних ситуацій:

1. Шолом є обов’язковим: іноді батьки пропускають цю деталь. Статистика показує, що цей простий аксесуар може знизити ризик серйозних травм голови на 70 %. Переконайтеся, що ваша дитина завжди носить високоякісний шолом, коли їздить на велосипеді.

2. Слідкуйте за станом велосипеда: пусті шини та несправні гальма можуть призвести до втрати контролю. Важливо стежити за станом велосипеда для уникнення несправностей.

3. Велосипедний ліхтар: дитині буде краще видно дорогу, і, крім того, вона буде більш помітною для інших учасників дорожнього руху.

4. Діти повинні їздити на велосипедах у безпечних зонах: дітям слід уникати великих основних доріг.

5. Їхати на велосипеді дитина повинна по велосипедній доріжці, де це можливо, або триматися правого краю дороги.

Громадський транспорт

Необхідно дотримуватися правил поведінки на автобусній зупинці.

Чекати автобус слід на зупинці, подалі від дороги. Необхідно дотримуватися правил поведінки: не бігати, не стрибати, не штовхатися та не стояти на краю тротуару.

Виходячи з автобуса на потрібній зупинці, слід обходити його ззаду, перед цим переконавшись, що за ним не їде інший транспорт.

Виходячи з трамвая, треба дочекатися, поки він від’їде від зупинки. Якщо немає часу, можна обійти його спереду, попередньо подивившись, чи немає іншого трамваю, який би рухався назустріч першому.

/Files/images/Фото583(2).jpeg

5 методів, які допоможуть привчити дитину до правильного поводження на дорозі

1. Власний приклад

Маленькі діти завжди повторюють за дорослими, то використайте це на користь, нехай діти вчаться у вас тільки хорошим манерам.

2. Розмови

Звичайна прогулянка може з легкістю перетворитись у захопливий урок про безпечне поводження на дорозі. Розкажіть малюку, що тротуар - для пішоходів, а дорога - для машин, про світлофор і його роль у дорожньому русі.

3. Творчість

Повчальні мультики, книжки, мобільні додатки — усе підходить для вивчення правил дорожнього руху. Намалюйте та розфарбуйте дорожні знаки або плакати, щоб допомогти дітям краще їх запам’ятати.

Запропонуйте малюкові подивитися мультик «Азбука безпеки на дорозі тітоньки Сови». Перегляд допоможе малюкові дізнатися про важливі правила поводження на дорозі.

4. Гра

Ніхто не любить зубрити нудні правила, а от гратися подобається всім. Гра — це один із найкращих способів навчити дітей тому, що важливо. Ось кілька ідей, на які ви можете покластися, щоби допомогти вашій дитині дізнатися про безпеку дорожнього руху.

Побудуйте з малюком іграшкове місто, використовуючи машинки, ляльки, конструктор тощо. Пазл-головоломка «Дорога» — прекрасний ігровий посібник для вивчення правил дорожнього руху. Дитина може збирати дорогу в різних напрямах та одночасно вчитися правильному поводженню на вулиці.

Пропонуйте дитині погратися із друзями в рухливі ігри на дорожню тематику, наприклад, «Перехрестя». У грі беруть участь четверо й більше дітей. Діти діляться на дві групи — пішоходи й автомобілі. Лунає свисток ведучого. Перехрестя оживає: йдуть пішоходи, рухається транспорт. Якщо виникають порушення правил дорожнього руху, ведучий свистить, називає ім’я порушника, і той вибуває з гри.

5. Перевірка

Проведіть дискусію — дайте вашій дитині сценарій і запитайте її, що треба робити. Наприклад: «Ви граєте, і ваш м’яч котиться на середину дороги. Що б ти зробила?» Або ви можете запитати: «Ти спізнюєшся до школи, тому тобі слід бігти за шкільним автобусом, правильно?» І подивіться, що вони говорять. Обов’язково розкажіть, якими мають бути правильні дії, та якщо відповідь малюка була хибною, дайте обґрунтовані роз’яснення.

Знання та дотримання правил дорожнього руху для дітей так само важливі, як і оволодіння грамотою. Рухливі ігри для дітей допоможуть дошкільнятам і молодшим школярам засвоїти необхідні знання в цікавій формі. Дитячі ігри на дорожню тематику стануть у пригоді батькам, вихователям і вчителям, щоб пояснити дорожні правила, а також розвинути у юних пішоходів уважність і спостережливість.

Завжди зберігайте зоровий контакт, коли пояснюєте що-небудь дитині.

Якщо дитина неуважна або розсіяна, використовуйте «правило п’яти»:

1. Зоровий контакт — дивіться в очі, пояснюючи правила.

2. Позитивне мислення — робіть акцент на тому, що дозволяєте.

3. Стислість — використовуйте менше слів.

4. Наочність — показуйте на прикладі.

5. Схвалення — завжди хваліть за уважність.

Поки діти маленькі, розповідайте їм правила безпечної поведінки на дорозі й самі демонструйте правильний приклад, тоді ви будете спокійні, відпускаючи малюка самого в школу або на прогулянку.



Безпека життєдіяльності взимку. Поради для батьків

 

 

1. Під час зимових розваг звернуть увагу на:

- вибір безпечного місця для розваг разом з дитиною;

- стан ігрового обладнання: санки, лижі, ковзани;

- забезпечення дитини зручним одягом та взуттям для зимових розваг;

- пам'ятайте, що дитина не повинна залишатись без догляду.

2. Під час катання на санчатах:

- обстежте місце для катання на санчатах та приберіть зайві й небез­печні предмети;

- біля гірки встановіть місце для спуску та шлях підйому на гірку з санчатами;

- не дозволяйте дітям спускатися з гірки , лежачи на санках головою вперед.

3. Під час гри в сніжки:

- обстежте територію, на якій ви будете грати, приберіть всі зайві й небезпечні предмети;

- не цільтесь сніжками у голову та обличчя, особливо сніжкою, яка зліплена із вологого снігу;

- гратися подалі від автомобільних доріг та вікон будівель.

4. Катання на ковзанах:

- починайте вчити дітей кататися на ковзанах з 5 років;

- катання на ковзанах в перші рази не повинно тривати більш ніж 10 хвилин протягом 3 разів на тиждень;

- перед тим, як діти будуть кататися на ковзанах, обстежте разом з ними ковзанку, приберіть всі зайві предмети;

- одяг дитини повинен бути легким і зручним;

- влаштовуйте ковзанки на річці ли­ше тоді, коли товщина криги досягне 12 см;

- щоб виміряти товщину льоду, треба пробити лунки по боках переправи (ре­комендована відстань між ними 5 м) і проміряти їх. Треба мати на увазі, що лід складається з двох шарів: верхньо­го (мутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину мож­на лише після видалення з верхнього (мутного) шару снігового льоду не міцного;

- не дозволяйте дітям кататися на ковзанах на замерзлих водоймах без нагляду дорослих;

- важливо своєчасно гострити ков­зани.

5. Катання на лижах:

- навчати дитину кататися на лижах можна розпочинати з 2—3 років;

- спочатку навчають дитину впевне­но стояти на лижах;

- початковий етап навчання: попе­ремінний двокроковий хід;

- одночасно навчайте дитину пра­вильно робити вдих та видих;

- навчіть дитину правильно ставити палки: на відстані 8-10 см від лиж під невеликим кутом;

- стежте, щоб під час катання діти йшли один за одним, дотримуючись відстані з попередньою дитиною, не наступаючи на п'яткові частини лиж;

- під час спускання не починати ру­ху доти, доки дитина, яка спускалася попереду, не зійде з проїжджої частини гірки;

- дітям дошкільного віку рекомендо­вано кататися з невисоких гірок: крутиз­на до 15°, довжина схилу — 20 м;

- лижі потрібно зберігати в сухому прохолодному місці;

- після занять, перш ніж занести лижі в помешкання, очистіть їх від снігу і протріть насухо ганчіркою;

- уважно перевіряйте лижі та палки після кожного заняття. Знайдені по­шкодження треба одразу усунути.

 


Весняні розваги



Список правил, виконуючи які ви убережете себе і дітей від неприємних несподіванок: 
1. Не відвідуйте з дитям заходи, які проходят в закритих приміщеннях. Краще вирушайте на свіже повітря на довгу прогулянку - це піде на користь як маляті, так і всій сім'ї!
2. Не перекутуйте своє чадо, тому що випадковий вітерець не так страшний одягненому по сезону дитяті, як спітнілому під купою светрів.
3. Не обмежуйте руху дититини: його одяг має бути настільки зручним, щоб він без зусиль міг за бажання нахилитися до весняного струмочка, сісти до проліска, що розпустився, або побродити по снігу, що таїть.
4. Обов'язково провітрюйте приміщення. Це не лише поліпшить якість повітря в будинку, але і послужить хорошою профілактикою інфекційних .
5.Стежите за режимом дня - якщо дитина не буде перевтомлюватися, захисні сили організму легко впораються з випадковими інфекціями.
6. Якого кольору весна? Звичайно, зеленого! На жаль, першій зелені з грядки доводиться чекати досить довго. Тому спробуйте самі виростити для своєї сім'ї які-небудь свіжі ласощі! Виростите в мокрій ганчірочці крес-салат або схід редиски, зелені пера з перезрілої цибулини в стакані з водою і, побачит, наскільки щиро радітиме маля "маленькому городу" на підвіконні. Пам'ятаєте: регулярне, правильне і багате вітамінами живлення - один з головних помічників імунітету і джерело настільки необхідною весною енергії.
7. Не забувайте про додаткові вітаміни, які не завжди можна отримати разом з живленням! Підгодовуйте дитяти апельсинами - основними постачальниками вітаміну С. Цей сонячний вітамін підтримує імунітет, протистоїть інфекційним захворюванням і виводить з організму шкідливі речовини і токсини. Можна також пройті курс дитячих вітамінних комплексів.
8. Весна - час соків! Природа дарить нам можливості випити зі своїх джерел здоров'я - березовий і кленовий соки вважаються "живою водою", вони містять глюкозу, фруктозу, характерні для грунту мікроелементи. Вітамінів в соку дерев небагато, зате молекули соків структуровані - в цілому такі соки можна назвати біологічно активною водою. Сік дерев бажано пити свіжим, довго не зберігати - тоді він найбільш коштовний! Оскільки соки солодкуваті діткам вони теж сподобаються. Пийте на здоров'я!
9. Не зайвими будуть і продукти з лакто- і біфідобактеріямі, які відповідають за здорову флору кишечника. Корисні бактерії, які там водяться, також допомагають підтримати імунітет і впоратися з хворобами.
10. Після прогулянки обов'язково мийте руки з милом! Це убереже організм від багатьох шкідливих бактерій, які мешкають вземлі, на поручнях в громадському транспорті, на дверних ручках і інших місцях.
11. Хоча листя на деревах ще не розпустилося і травичка тільки починає пробиватися з-під землі, кліщі вже не дрімають, тому будьте дуже уважними, вирушаючи на прогулянки. Крім того, не забудьте зробити щеплення від кліщового енцефаліту.
12. Після довгої зими так хочеться погрітися на сонечку! Але будьте уважні - весняне сонечко може показати свої "зуби". Чимтепліше стає, тим більше думайте про захист очей і шкіри малюка - користуйтеся спеціальними засобами з високим рівнемфільтрів ультрафіолетових променів і при необхідності надівайте дитині сонячні окуляри або хоч би шапочку c козирком.